Tarihte Bugün

Saat
Takvim
Site Haritası

  KJENNVEIEN 1 1470 Adresinde 

(resmin uzerine tiklayin)

Lörenskog'da hizmete açılan yeni camimiz

Lörenskog bölgesinde yakın bir zamanda hizmete açılan camimiz için yardım/bağış yapmak ister miydiniz?

Hesap No

0533 10 44247

2.Sube binamiz icin yardim
ØVREPRINSDALS VEI 1-3  , 1266 Oslo

TIB olarak 2.  camii subemizi de actik, Yardimlarinizi bekliyoruz.YARDIM HESAP NUMARAMIZ

0533 10 44247

Gurbetci sorunlarimiz

 

 

 

 

 

 

 

NORVEÇ TÜRK DERNEKLERİ FEDERASYONUN T.C. DEVLETİNDEN, YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN TALEPLERİDİR

Yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili T.C.B.M.M de yeni Anayasa çalışmalarına eklenmesi gereken Madde fırkaları…..

Suan halihazırda bulunan Anayasa maddesi

C. Yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşları


MADDE 62
.– Devlet, yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının aile birliğinin, çocuklarının eğitiminin, kültürel ihtiyaçlarının ve sosyal güvenliklerinin sağlanması, anavatanla bağlarının korunması ve yurda dönüşlerinde yardımcı olunması için gereken tedbirleri alır.

Yeni teklifler

1-Yurtdışında yaşayan gurbetçi Vatandaşlarının Çocuklarının Eğitiminde Din, Dil, Kültür ve Tarihini öğretir.

2-T.C Devleti, Yurtdışında çalışan vatandaşlarına Türkiyedeki sosyal güvenliğini ülke ayrımı yapmadan sağlar.

3- T.C Devleti, Yurtdışındaki vatandaşlarının, yaşadıkları ülkelerdeki adlı ve sosyal güvenlik sorunlarında taraftır.

4-Yurtdışındaki vatandaşları, vatanlarına kesin dönüş yaptıkları takdirde, kaldıkları ülkelerdeki yıllar, 25 yıllık emeklilik süresinden düşülerek, kalan yıllar paraya çevrilerek peşin ödediği takdirde yaş beklenmeden hemen emekli maaşının ödenmesi.
Örnek: Yurtdışında 15 yıl kalmış bir kişi kesin dönüş yaptığında geriye kalan 10 yılı paraya dönüştürüp peşin ödediğinde yaşı ne olursa olsun hemen emekli maaşı ödenecektir. Tabi bunun için T.C.Devleti ile Tüm AB ve İskandinavya ülkeleri ile sosyal güvenlik anlaşması yaparak bu ülkelerde ki pirimleri Türkiyeye aktarılmalıdır.

5-Yurtdışındaki vatandaşların cenazeleri THY ile ücretsiz Memleketlerine götürülür.

6- T.C Ehliyetlerinin tüm AB ve İskandinavya da süresiz geçerli hale getirilmesi.

7-T.C Devleti, Yurtdışında yaşayan Gurbetçi Gençlerinin Türkiyedeki Üniversitelerde şart koşulmadan öğrenimlerinin yaptırılması.

8-T.C.Devleti, Yurtdışında gurbetçi vatandaşlarımız, ülkelerine kesin dönüş yaptıklarında Devlet onların iş istihdamında öncelik tanır.

9-T.C Devleti, Yurtdışındaki vatandaşlarının oluşturdukları sivil toplum örgütlerini ve Kültürel, Eğitim, Dini faaliyetlerinde tüm imkanlarını kullanarak destek olur.

10- T.C.Devleti, yurtdışındaki vatandaşları, Yurtdışındaki tüm hizmetlerinden öncelikli yararlanır, THY, konsolosluk işlemleri, Gümrüklerden geçişlerde.

11- Yurtdışında Vatandaşlarımızın oluşturduğu sivil toplum kuruluşları olan, Federasyon, ve Dernek yönetimlerinde görevli veya görev almış, ve bunu T.C Elçiliğince onaylanmış belge karşılığında T.C devletinin Tüm Sosyal, Kamu ve kuruluşlarının hizmetlerinden ücretsiz veya muammen bedel karşılığında yararlanır ve görev süreleri boyunca T.C. tarafından Türkiyede Sivil toplum hakkında eğitim seminerlerine tabi tutulması.

12- T.C.Devleti, Yurtdışındaki vatandaşları ve çocuklarının,kültürel aktiviteleri, Dini Eğitim ve Öğrenimlerinde kullanmak için çeşitli kitapları, ve eğitmenleri, Dernek ve Federasyon aracılığı ile ücretsiz temin eder.

13- Yurtisinda yaşayan Gurbetçi vatandaşlar, Türkiyede oldukları sürece, sağlık sorunları olduğunda, Türkiyedeki sigortalılarla aynı muameleye tabiidir. (Türkiyenin Yakın zamanda sağlık anlaşmaları yapmadığı ülkelerde yaşayan vatandaşlar içindir, Örneğin NORVEÇ.
Norveçte yaşayan vatandaşlar, Türkiyede hiçbir sağlık güvencesi yoktur, buna bir çözüm yolu üstteki gibidir.
14- Norveçte yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının Anadil, Tarih  ve kültür eğitimleri için, Derneklerin bünyelerinde oluşturulacak dershanelerde, Türkiyeden gelen imam görevlilerinin statüsünde T.C.Milli eğitim bakanlığınca öğretmen atamalarının gerçekleştirilmesi. Böylelikle Derneklerin bünyesindeki Gençlere ve Çocuklara hafta içi akşam programları düzenlenerek, Anadil, Türk Tarihi ve Kültürünün öğretilmesi, gelecek için olumlu bir çalışma olacaktır.
THY Avrupadaki Türk Vatandaşlarına hizmet vermekten uzaktır, şöyleki Gurbetçilerimizin son zamanlarda yaşadıkları ülkelerde ekonomik sorunlar çekmektedir, dolayısı ile ülkeye tatil için yabancı havayollarının 3/1 fiatına ücretlendirdiği bilet fiatlarını tercih etmektedir. THY artık gurbetçi vatandaşa deyil, özellikle zengin ve kalbur üstü kişilere hitap etmektedir, buda vatandaşlarımızca hoş karşılanmamaktadır.
Saygılarımla….


NORVEÇ TÜRK DERNEKLERİ FEDERASYONU
GENEL SEKRETERİ
31.01.2011 NTDHON GEN SEKR.
YUSUF YÜKSEL
y_yuks@hotmail.com
Not: Yazıya sizlerde katkıda bulunmak için lütfen yorum veya mesajla buraya yazarak bildirebilirsiniz.

BU TEKLİFLER, T.C. YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI BAŞKANLIĞI NORVEÇ MASASINA 7-8 HAZİRAN 2012 TARİHİNDE, YURTDIŞI STK`LAR TOPLANTISINDA BİLDİRİLMİŞTİR.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Diyanet Yayınları
Organizasyonlar

Yayinlar


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret210212
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414