Tarihte Bugün

Saat
Takvim
Site Haritası

  KJENNVEIEN 1 1470 Adresinde 

(resmin uzerine tiklayin)

Lörenskog'da hizmete açılan yeni camimiz

Lörenskog bölgesinde yakın bir zamanda hizmete açılan camimiz için yardım/bağış yapmak ister miydiniz?

Hesap No

0533 10 44247

2.Sube binamiz icin yardim
ØVREPRINSDALS VEI 1-3  , 1266 Oslo

TIB olarak 2.  camii subemizi de actik, Yardimlarinizi bekliyoruz.YARDIM HESAP NUMARAMIZ

0533 10 44247

Hakkımızda

 

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ

 

 

 

OSLO TÜRK İSLAM BİRLİĞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

Baskan                              :             ADNAN ZORLUOGLU

Yonetim Kurulu Ûyesi         :              SUKRU KARAPINAR

Yonetim Kurulu Üyesi         :              DANILE NORMAN

Yonetim Kurulu Üyesi         :              SERAFETTIN DEMIRBAS

Yonetim Kurulu Üyesi         :              MESUT KULA

Yonetim Kurulu Üyesi         :               NEBAHAT SARI KARACA                     

Yonetim Kurulu Üyesi         :               SERPIL YASAROGLU

Yonetim Kurulu Üyesi         :               YUSUF YUKSEL

Yonetim Kurulu Üyesi         :               MUSTAFA KATRANCI

 

Derneğimizin Kısaca Tarihçesi:

1970'li yılların başında işçi olarak Norveç'e gelmeye başlayan Türkler, yardımlaşmak, dini ve milli gün ve geceleri kutlamak, kültürel faaliyetlerde bulunmak, işçi Türklerin manevi ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve cenaze hizmetleri sunmak amacıyla örgütlenme yoluna gitmiş ve bunun neticesinde 1975 yılında Norveç Türk İşçiler Derneği'ni kurmuşlardır. Akabinde 1980 yillari baslarinda Turk kultur Dernegini olusturarak Diyanet isleri baskanligindan ilk Din gorevlisini getirmeyi basarmilardir.

Norveç'teki  işçi Türkler, 1988-1989  yılına kadar Norveç Türk İşçiler Derneği ve Turk kultur Dernegi  çatısı, altında birleşmeyi başarabilmişlerdir. Ancak, zamanla üyeler arasında şu yüzüne çıkan politik, ideolojik ve cemaatsel görüş farklılıkları ayrışmalara ve bölünmelere sebep olmuştur. Sancılı ayrışma dönemlerinin ardından, Norveç Türk İşçileri Derneği'nden ayrılan gruplar kendi derneklerini kurarken, geride kalan üyeler de yeni bir yapılanmaya gidip, Norveç Türk İşçileri Derneği'nin ilhak edeceği Türk İslam Birliği'ni 1990 yılında kurmuşlardır.

1990 yılında bugün kullanmakta olduğumuz cami ve dernek lokalini satın alan Türk İslam Birliği, kurulduğu günden itibaren din görevlilerini Diyanet İşleri Başkanlığı'miz kadrolarından temin etmekte, kendi idare kurul üyelerini ise demokratik ortam ve çerçevede yapılan genel kurullarda seçmektedir.

3200`i geçen üyesi ile Kendi bünyesine sığmada zorluklar çekmiş, Camii ve lokal bina tapuları Danimarka Diyanet vakfında olması hasebi ile Yeni müstakil bir camii planlarından vazgeçilmiş, Norveçte T.C. Diyanet işl. Bsk. Din Hız. Müşavirliğininde bulunmaması, yapısal kararlar almasına sebep olmuş böylelikle 2012 yılında şubeleşmeye geçmiştir.

 

1. Şubesi Lørenskog Bölgesinde Yehova şahitlerinin kullandığı binayı satın alıp, Lørenskog Tyrkısk Kültür Forening  bu bölgede de kendi üyelerinin kültür derneği olarak faaliyet göstermeleri ile  Cami ve kültür evi olarak kullanıma açması, Diyanet işl. Bsk. tarafından suan Kadrolu imam hatibi bulunmakta, 2014 yılında da imam için iki katlı müstakil lojman satın almıştır.

 

2. Şubesi Mortenrud ( Hauketo ) bölgesinde olmuştur, Kendi üyeleri tarafından kültür derneği oluşturulmuş,Søndre Nordstrand Kültür og Dialog Forening adı altında faaliyet eden bu üyelerini bu bölgedede toparlanmasını sağlamak amacı ile iki tane müstakil binayı 2014 başlarında satın almıştır, Binanın birisini cami ve kültür evi olarak, diğerini de lojmanlarını kiraya verilerek giderinin karşılanması sağlanmıştır.

 

Amaç ve Gayemiz:

Bugün itibariyle 3200'i aşkın üyeye sahip olan derneğimiz, üyelerine İslam dinini, ahlakını ve Türk kültürünü öğretmek, Kur`an-ı Kerim kursları açmak, dini ve milli kültürümüzün amaçları doğrultusunda öğretici çalışmalar yapmak, dini ve milli gün ve geceler düzenlemek veya bu tür gün ve gecelerin mana ve önemini belirten konferanslar, seminerler veya toplantılar tertiplemek, Türk ve İslam büyüklerini tanıtıcı faaliyetler yapmak, mevcut kitap ve kaynaklar aracılğıyla kütüphane hizmeti vermek, üyeleri ile Norveç halkı arasında iyi ilişkiler kurmak ve geliştirmek, bu çerçevede Norveç kültürünü ve kanunlarını üyelerine tanıtmak ve üyelerine cenaze hizmetleri sunmak gayesi içindedir.

Adı geçen tüm bu hizmetler için derneğimiz, genellikle kendi cami ve lokallerini gereken durumlarda ise daha büyük ve elverişli lokaller kiralayarak faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

 

İlke ve Prensiplerimiz:

Derneğimizin hizmet ve faaliyetlerinde özenle riayet ettiği temel ilke ve prensipler şunlardır:

Derneğimiz; Norveç Anayasası ile genel ve federal kanunlara titizlikle riâyet ederek hizmet ve faaliyetlerini yürütmeyi ana ilke olarak kabul eder ve hür ve demokratik düzene sâdiktir.

Oslo Türk İslam Birliği Norveçte aynı zamanda Sivil Toplum Örgütü (STK) olarak üyelerinin Anavatanında ve yaşadıkları ülkede ki çikarlarını gözetmeye gayret eder.

Derneğimiz; partiler üstü bir kuruluş olup, bütün siyasî partilere karşı eşit uzaklıktadır. Kesinlikle politik faaliyetlerde bulunmaz.

Derneğimiz; çalışmalarında, diğer din mensuplarına karşı İşlâmiyet'in de temel ilkelerinden olan sevgi, saygı, hoşgörü, tolerans ve dayanışma prensiplerine uygun olarak davranır; her türlü şiddeti ve şiddete çağrıyı kesinlikle reddeder.

Derneğimiz; çalışmalarında üyelerine eşit muamelede bulunur, hem üyelerine hem de dışarıya karşı şeffaftır.

Derneğimiz; sadece ve doğrudan doğruya toplum yararına dinî, hayrî, kültürel ve sportif gayeler güder.

Tüzüğündeki amaçları gerçekleştirmek için faaliyetlerini fahrî olarak yürütür.

Derneğimiz, etnik ayrım gözetmeksizin herkese açık olup ırkçılığın her türlüsüne karşıdır.

Derneğimiz İdare Organları:

Derneğimiz idare organları şunlardır: Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Seçim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Haysiyet Divanı.

Derneğimiz faaliyetlerini yürütmek, yapılan bu faaliyetlerin takibini ve denetimini sağlamak amacıyla her iki yılda bir seçime giderek yukarıda adı geçen dernek organlarında görev alacak üyeleri iki yıllığına seçer. Şu an dernek organlarında görev yapmakta olan üyeler Aralık – 2013 itibariyle göreve gelmiş olup, görev sürelerini Aralık– 2015'de tamamlayacaklardır.


---------------------------------------------------------

 

N O R V E Ç

 

Resmi adı                    :       Norveç Krallığı

Yüzölçümü                 :       385,252 km²

Jeopolitik konumu     :       Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında fiyord                                                 zengini ve batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne                      kıyısı olan bir ülke.

Komşuları                   :       Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu

Nüfusu                        :       4.799.252 (01.01.09)

Yönetim Şekli             :       Anayasal monarşi

Başkenti                      :       Oslo

Resmi Dini                  :       Protestan Hristiyanlık

Resmi Dili                   :       Norveççe ve Samence

                                            Genel resmi dil olan Norveççe “Bokmål” ve “Nynorsk” diye iki                                                         lehçeye ayrılıp, her iki lehçe de gerek yazışmalarda gerekse günlük                                                  konuşmalarda kullanılırken; Samence genellikle kuzey Norveç'te yoğun                  bir şekilde yaşayan Samenlerin bulunduğu belediyeliklerde resmi dil                 olarak kullanılmaktadır.

Para Birimi                :       Kron (NOK) / 1 NOK = 0,670 TL (NISAN – 2019)

Milli Bayram              :       17 Mayıs (Anayasa Günü)

Sanayisi                   :       Petrol rezervlerinin zenginliği ve balıkçılığıyla tanınan Norveç sanayisinin ana ihracat dallarını petrol, gaz, gemi sanayi, balıkçılık,                                 enerji ve hizmet sektörü oluşturuyor.

İdari Bölümler           :       Akershus, Aust-Agder, Buskerud, Finnmark, Hedmark, Hordaland,

(valilikler – 19 adet)            Møre og Romsdal, Nordland, Nord-Trøndelag, Oppland, Oslo, Østfold,                                             Rogaland, Sogn og Fjordane, Sør-Trøndelag, Telemark, Troms, Vest-                       Agder, Vestfold

 

KISACA NORVEÇ TARİHİ

8.-11. yüzyıl arasında Norveç'te Vikingler olarak bilinen bir kavim hüküm sürmüştür. Savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikingler batıda Britanya, İzlanda, Grönland ve hatta Kuzey Amerika'ya kadar ulaşarak sömürgeler kurdular. 11. yüzyılda hristiyan misyonerler Norveç'te Hristiyanlığı yaymaya başladılar. Norveç kralı I. Haakon Hristiyanlığı kabul etti. 1030 yılında Danimarkalılar Norveç'i ele geçirdiler. Norveç Danimarka kralı Knud'un kurduğu Kuzey Denizi İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi.

1363 yılında Norveç kralı VI. Håkon Danimarka kralı IV. Valdemar'ın kızı I. Margrete'le evlenerek iki ülkeyi bir bayrak altında birleştirdi. Ayrıca Håkon İsveç kraliyet ailesiyle de akrabaydı. Çiftin evliliğinden doğan Olaf'ın 1387 yılında erken yaşta ölmesi üzerine I. Margrete tahta çıktı (1387-1412). Margrete'in yönetimi altında 1397 yılında İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğu haline geldiler.

1521 yılında İsveç Kalmar Birliği'nden ayrıldı. Bu arada İskandinav ülkeleri Martin Luther tarafından Almanya'da başlatılan Protestan Reformu ile sarsıldı. Danimarka ve Norveç 1821 yılına kadar Danimarka-Norveç adı altında birlikte hareket etmeye devam ettiler. Kralları tekti ama yasaları, devlet kurumları ve orduları ayrı ayrı gelişmeye devam etti. 19. yüzyılın başlarında Norveç Napolyon Savaşları'yla temelinden sarsıldı. Fransa savaşı kaybedince Danimarka 1814 yılında imzaladığı Kiel Antlaşması uyarınca savaşı kazanan tarafın üyesi olan İsveç'e Norveç'i bırakmak zorunda kaldı. Norveçliler İsveç yönetiminden memnun kalmadılar. Ayaklanmalar baş gösterdi. Nihayet 1905 tarihinde İsveç Norveç'in bağımsızlığını tanıdı. Danimarka prensi VII. Haakon Norveç kralı ilan edildi.

Norveç I. Dünya Savaşı'nda tarafsız kaldı. II. Dünya Savaşı'nda da tarafsız kalma niyetinde olmasına rağmen 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. 8 Mayıs 1945 tarihinde Almanya'nın teslim olmasına kadar Norveç işgal altında kaldı. 1949 yılında Norveç NATO'ya üye oldu. 1960'ların sonlarında Norveç sularında keşfedilen petrol ve doğal gaz Norveç'e büyük bir refah kazandırdı. 1972 ve 1994'de yapılan referandumlarda Norveç halkı Avrupa Birliği'ne üyeliği reddetti. Norveç Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini üyesi bulunduğu EFTA kurumu aracılığıyla sürdürmektedir. Günümüzde Norveç Birleşmiş Milletler raporlarına göre yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri ülkelerinden biridir.  (Kaynak: Wikipedia)

 


İDARİ BÖLGELER HARİTASI  

  

 

O S L O

            Norveç'in güney doğusunda bulunan Oslo, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Oslo aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletinvaliliğin adıdır. Kopenhag, Stockholm ve Helsinki'nin ardından İskandinavya'nın dördüncü büyük şehridir.

Bulunduğu eyalet  : Östlandet

Yüzölçümü             : 454,03 km²

Nüfusu                   : 580.229 (01.10.09)

Türk Nüfusu         : 5.844 (01.01.09)

Ulaşım                    :  Oslo'ya en yakın hava alanı olan Gardermoen Airport şehir merkezine

                                   yaklaşık 40 km uzaklıkta olup, Oslo'nun ve Norveç'in en büyük hava

                                   limanıdır. Şehir için ulaşım, otobüs, metro (T-Bane) ve tramvay (Trikk) gibi

                                   toplu taşıma araçlarıyla yapılmaktadır.

Merkez ilçeler         :  Gamle Oslo, Grünerløkka, Sagene, St.Hanshaugen, Frogner, Ullern, Vestre

                                    Aker, Nordre Aker, Bjerke, Grorud, Stovner, Alna, Østensjø, Nordstrand ve

                                    Søndre Nordstrand

 

Şehrin Kısa Tarihi:

            Oslo, Norveç destanlarından anlaşıldığı üzere, 1049'da Harald Hardråde (III. Harald) tarafından kurulmuştur. Son dönemlerdeki arkeolojik çalışmalar, Oslo'da 1000 yılı öncesine ait Hıristiyan gömülerini ortaya çıkardığından, 2000 senesinde Oslo'nun kuruluşunun 1000. yılı şerefine kutlamalar yapılmıştır.

            Oslo, kentte kalıcı olarak ikâmet eden ilk kral olan Håkon V'in (1299-1319) hanedanlığı itibariyle başkent olarak kabul edilmişti. Håkon V bu dönemde, günümüzde de Oslo limanında yer alan ünlü Akershus Kalesi' nin yapımını başlatmıştı. Bundan bir yüzyıl kadar sonra Norveç, Danimarka ile olan birliğinde kuvvetten düşünce kralların ikametgâhı da Kopenhag'a kaydı. Böylece önemini yitiren Oslo, uzunca bir süre sıradan bir idari yönetim birimi duruma indirgendi.

            Oslo, tarih boyunca yangınlarda büyük zarar görmüş bir kenttir. 14. büyük yangın felaketinin ardından, o dönemki Danimarka ve Norveç kralı Christian IV, 1624'te kente Christiania adını vermiş ve Akershus kalesi yakınlarındaki koyda kentin yeniden kurulmasını emretmişti. Kentin 1624 yılı sonrasında inşa edilen kısmı Kvadraturen olarak adlandırıldı. Ama Christiania bundan uzun bir süre önce, ticari bazı kazanımlar ile daha önce elinden kaçırdığı önemi yeniden kazanmış ve Norveç'te önemli bir ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir. 1814 yılında Danimarka ile kurulan birliğin sonuna gelindiğinde, kent bir kez daha gerçek bir başkent olacaktı. Kentteki Kraliyet Sarayı (1825-1848), Stortinget (Parlamento binası) (1861-1866), Oslo Üniversitesi, Ulusal Tiyatro, Oslo Borsası gibi göze çarpan önemli binaların çoğu bu dönemde inşa edildi. Ayrıca Christiana bu dönem boyunca Henrik Ibsen ve Knut Hamsun gibi yazarlara da ev sahipliği yapıyordu. Kent, Norveç'in diğer bir önemli kenti olan Bergen karşısında da güçlenince, Norveç'in en popüler kenti haline gelmişti. 1878' de yeni bir isim değişikliği ile Kristiania olarak adlandırılan kent, bugünkü adı olan Oslo ismini 1925 yılında aldı.

 

 

Diyanet Yayınları
Organizasyonlar

Yayinlar


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret210214
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.80835.8316
Euro6.48496.5108